Linky na zajímavé české stránky

Seznam vyzkoušených linků, které přinášejí rychle potřebné informace. Pokud bude čas, budu seznam postupně doplňovat s případnými komentáři.


Mapy

www.mapy.cz - v nové verzi jsou k dispozici ortofotomapy pro celou ČR (nejen Praha)! Velmi rychlá odezva! Maximální měřítko je asi 1:2000. Rychlost pohybu v ortofotomapách umožňuje "projet" myší zvolenou trasu v reálném čase. Je možné měnit měřítko ortofotomap i opačným směrem a zobrazit i větší oblast. Administrativní mapy nejsou tak podrobné. Stránka obsahuje též "plánovač tras" známý z navigačních programů s přímou vazbou na mapu. Je třeba ještě upozonit na nepřesnosti vektorových map, které při přiložení na ortofotomapu dost často vybočují ze silnice. Kromě ČR je k dispozici také celá Evropa, ta však ne tak podrobně, pouze v měřítku asi 1:100000.

Portál veřejné správy České republiky - mapy (broken link) - celá ČR zmapována včetně ortofotomap. Administrativní mapy jsou v měřítku až asi 1:7000 a ve srovnání s mapy.cz obsahují řadu podrobností, včetně vrstevnic atd. Ortofotomapy jsou pravděpodobně také v měřítku 1:2000 (ale mapy.cz jsou v tomto měřítku ostřejší). Je možný digitální zoom (jen zvětšení bez nových informací) až do libovolného měřítka (prakticky použitelné do cca 1:500). Odezva serveru je pomalá a je nutno čekat vždy několik vteřin na obnovení snímku.

Územní plán hl. m. Prahy - mapy Prahy včetně čísel domů přímo v ortofotomapách, orientačních i popisných. V historických ortofotomapách je možno porovnat stejnou oblast v různých časových obdobích. Měřítko 1:7500.

Map24 - ukáže na mapě adresy i v menších městech, naplánuje cestu.

oldmaps.geolab.cz - staré mapy Čech a Moravy (od roku 1720), velmi podrobné.

Doprava

Praha - jízdní řády
IDOS - autobusy a vlaky v ČR

Státní správa

Katastr nemovitostí - lze nalézt komu patří dům nebo pozemek
Obchodní rejstřík - lze nalézt kdo je majitelem firmy

Informace

PrávěDnes - monitorování tisku každou 1 hodinu.
TV program
CT24 - televize online
Country radio - online
web kamery Praha - několik desítek kamer online
ČHMÚ - počasí, snímky z družic
počasí - meteopress

Různé stránky o počítačích

www.cdr.cz - vše o vypalování CD a DVD
www.zive.cz
www.svethardware.cz
www.hw.cz
pandatron.cz - elektrotechnický magazín
Zapojení kabelů a konektorů
Hijackthis - skvělý program (určený pro zkušenější uživatele) na analýzu toho, co je opravdu v počítači všechno spuštěno. Umožňuje i online analýzu vytvořeného logu. Vhodné použít při podezření na viry nebo při "divném" chování systému.